آجیل ارزان, بادام زمینی دو آتیشه

5خواص #و فواید بادام زمینی دو آتیشه که باید بدانیم!

آجیل ارزان | بادام زمینی دو آتیشه | آجیل بهترین شفا | ajilbehtarinshafa

عنوان انواع آجیل
نویسنده امیرحسین همتی
دپارتمان اوج شید
تعداد کلمات 1297 کلمه
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

فهرست مطالب

چلغوزه چیست و از خواص آن چه می دانید؟

چه خطرات و تهدید هایی موجب انقراض کاج چلغوز می شود ؟

برداشت غیرقابل کنترل مخروط ها چه آثار مخربی دارد؟

آسیب و تهدید ها از جانب پرندگان،خزندگان برای دانه های غیر قابل مصرف!

چَرای دام ه چه آثار مخربی برای چلغوز ها دارد؟

آفات توسط  حشرات و عوامل بیماری زا تهدید بزرگ انقراض چلغوز!

طرح های عمرانی برای توسعه چگونه موجب انقراض می شوند؟

دانه چلغوز درخت کاج چه زمانی و چگونه کشف شد؟

از خواص درمانی و موثر دانه چلغوز چقدر اطلاع دارید ؟

چلغوز یک انتی اکسیدان قوی و انواع مزایای آن!

انرژی فوری چلغوز و مکانیزم تاثیر آن روی بدن!

چلغوز چگونه موجب کاهش وزن و لاغری می شود؟

روغن چلغوز، فواید و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

فهرست تصاویر

شکل 1 آجیل ارزان

شکل 2 بادام زمینی دوآتیشه

چلغوزه چیست و از خواص آن چه می دانید؟

چلغوز دانه ای پر خواص با رنگ قهوه ای که میوه ی درخت کاج محسوب می شود. این درخت درمناطق هیمالیا و پاکستان و افغانستان کشف می شود و از منابع غذایی مهم این مناطق است. دانه این رخت منبع املاح معدنی  ویتامین هایK   ، A و E و منیزیم پتاسیم، منگنز، و آهن میباشد. چلغوز بسیار موثر درکاهش عوارضی همچون : تری گلیسرید خون، چاقی و خستگی می شود.امروزه همه به دنبال آجیل ارزان و با کیفیت هستند . در ادامه شکل 1 آجیل ارزان را مشاهده می کنید .

آن ها شامل بسیاری از مواد مغذی ضروری و منبع عالی از منگنز، نیاسین و غیره هستند و منبع خوبی از ویتامین ایی ، اسید فولیک، فیبر و فسفر است.یکی از این محصولات مقوی بادام زمینی دو آتیشه می باشد .

شکل 1 آجیل ارزان

چه خطرات و تهدید هایی موجب انقراض کاج چلغوز(آجیل ارزان) می شود ؟

درخت کاج نیز مانند هر درخت دیگری به علل مختلف در معرض انقراض می باشدکه به آنها میپردازیم :برداشت بی رویه محلی ها و قبایل مناطق هیماچال هیچ مخروط یا بذری برای بازسازی و تکثیر دوباره درخت ها باقی نمیگذارد. این موضوع تهدید جدی برای حفظ این درخت ارشمند محسوب می شود .این رویه برای بادام زمینی دو آتیشه هم صدق می کند . دانه های غیر قابل استفاده که اصولا روی زمین هم می افتند. این دانه ها غالبا خوراک حیواناتی مثل میمون ها ، موش ها ، پرندگان و خزندگان نظیر مارمولک ها می شوند. این موضوع دانه ها را ازچرخه ی تکثیر و رشد مجدد خارج می کند .چرای گوسفندان و بز های آن مناطق از دیگر علل است .

آفات توسط حشرات و عوامل بیماری زا تهدید بزرگ انقراض چلغوز(آجیل ارزان)!

در این مناطق آفات مخربی همانند Leptoglossus corculus و Tetyra bipunctata و کرم درخت نژاد  Dioryctria یافت میشود. حملات آفات ضرر های جبران ناپذیری به بذر و مخروط های درخت کاج می زند و مانع تشکیل بذر می شود. عفونت  تغییر رنگ دانه موجب سبز شدن دانه می شود که در آن قارچ های سمی شد کرده . این قارچ ها با نام های پنیسیلیوم، آسپرژیلوس، موکور و ریزوپوس غالبا در آن بصورت انگلی وجود دارند که باعث از بین رفتن بذر می شود . این مورد خطر جدی برای مصرف کنندگان نیز محسوب می شود .میتوانید راجع به بادام زمینی دو آتیشه هم اطلاعاتی کسب کنید .

طرح های عمرانی برای توسعه چگونه موجب آسیب به آجیل ارزان می شود ؟

پروژه هایی همچون برق آبی و ساخت جاده در این مناطق بقای درختان چلغوز را بشدت تهدید می کند. لازمه توسعه این طرح ها قطع درختان است .مطلب مفصلی تحت همین عنوان در سایت  ajilbehtarinshafa وجود دارد. در ادامه شکل 2 بادام زمینی دو آتیشه را مشاهده می کنید .

دانه چلغوز درخت کاج چه زمانی و چگونه کشف شد؟

گیاه شناسان این درخت را با نام Pinus gerardiana می شناسند. این نام به خاطر کاپیتان ارتش انگلیس، یک مقام ارتش انگلیس پاتریک جرارد نامگذاری شده. این درخت در زمان استقرار او در منطقه و در قرن 19 کشف شد.

شکل 2 بادام زمینی دوآتیشه

از خواص درمانی و موثر دانه چلغوز چقدر اطلاع دارید ؟

مانند بادام زمینی دو آتیشه چلغوزه آجیل ارزان ، سلامتی پوست ،تقویت چشم ، شادابی روح و تقویت حافظه.جلوگیری از حملات قلبی. مفید برای افرادی که طبع سرد دارند و میلی به روابط جنسی ندارند. به علت وجود منگنز و پتاسیم در چلغوز فشار خون را تنظیم می کنیم . مصرف چلغوز موجب کاهش دردهای عضلانی و در از بین بردن اضطراب و رفع خستگی موثر واقع می شود. همانند بادام زمینی دو آتیشه.آنتی‌اکسیدان های موجود در چلغوز ضد سرطان و باعث افزایش قوای سیستم ایمنی بدن می شود. جهت درمان مشکلات کبد اجازه دهید چلغوز در سرکه خیس بخورد  و مصرف نمایید.

از خواص این دانه میتوان به گندزدایی، انگل زدایی، محرک و تحریک به ادرار اشاره کرد . چلغوز(آجیل ارزان) غنی از آهن می باشد و کم خونی را درمان می کند. چلغوز دارای مواد معدنی بسیاری می باشد که خوردن آن برای حفظ سلامتی توصیه می شود.بادام زمینی دو آتیشه هم مواد معدنی بسیاری دارد .

چلغوز یک انتی اکسیدان قوی و انواع مزایای آن!

آجیل بهترین شفا است و چلغوز منبع آنتی اکسیدان های قوی مانند لوتئین ،گالوکاتچین ، لیکوپن ،کاتچین ،کاروتنوئیدها و توکوفرول ها است. بعلاوه ، از دانه ی چلغوز(آجیل ارزان) به منظور کاهش التهاب مفید و از بروز بیماری های مزمن جلوگیری می کند.

انرژی فوری چلغوز و مکانیزم تاثیر آن روی بدن!

چلغوز مانند دیگر انواع آجیل ها نظیر بادام هندی و بادام زمینی دو آتیشه ، پسته سرشار از انرژی است. دانه پر چرب چلغوز سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع مفید و همچنین اسید های آمینه لازمه برای بدن است  . بنابراین خوردن چلغوز(آجیل ارزان) منبعی از انرژی فوری که برای رفع گرسنگی و ایجاد احساس سیری برای بدن فراهم می کند. میزان اسیدهای آمینه لازم در آجیل های چلغوز، منبع سرشار از پروتئین می باشد. از این رو دانه های کاج چلغوزه و بادام زمینی دو آتیشه می تواند یک انتخاب مناسب برای افرادی گیاه خوار باشد.

چلغوز چگونه(آجیل ارزان) موجب کاهش وزن و لاغری می شود؟

چلغوز مانند بادام زمینی دو آتیشه حاوی چربی‌های غیر اشباع است. این چربی‌ها موجب ترشح هورمون کوله‌سیستوکینین که یک هورمون پپتیدی گوارشی است و سبب هضم چربی ها می شود  . هورمون کوله‌سیستوکینین احساس سیری و کاهش اشتها را در پی دارد . همه این موارد برای کاهش وزن و لاغری موثر است. اما نمی‌تواند به تنهایی برای رسیدن به وزن ایده آل کافی باشد .مطلب از  ajilbehtarinshafa

روغن چلغوز، فواید و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

روغن چلغوز که آجیل ارزان است برای باز کردن صدا  ، رفع انسداد گرفتگی های مجاری عروق و از بین بردن سختی در ادرار موثر است. همچنین موجب تقویت اعصاب ، کاهش درد کمر تا زانو می شود . در درمان بیماری هایی نظیر فلج ، لقوه و یرقان موثر واقع می شود .تمامی این فواید با بادام زمینی دو آتیشه مشترک است .مصرف این روغن با سرکه به صورت استعمال خارجی ; برای دفع انواع سم و رفع سردی اعضا مفید است .در نهایت آجیل بهترین شفا می باشد .

سوالات متداول

سوال1)چلغوزه چیست و چه فوایدی دارد؟

مانند بادام زمینی د آتیشه چلغوز دانه ای پر خواص با رنگ قهوه ای که میوه ی درخت کاج محسوب می شود. این درخت درمناطق هیمالیا و پاکستان و افغانستان کشف می شود و از منابع غذایی مهم این مناطق است

سوال2)خاصیت درمانی چلغوزه چیست؟

سلامتی پوست ،تقویت چشم ، شادابی روح و تقویت حافظه.جلوگیری از حملات قلبی.

سوال3)چلغوزه چگونه موجب لاغری می شود؟

چلغوز مانند بادام زمینی دو آتیشه حاوی چربی‌های غیر اشباع است. این چربی‌ها موجب ترشح هورمون کوله‌سیستوکینین که یک هورمون پپتیدی گوارشی است و سبب هضم چربی ها می شود

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *